Jak založit chovnou stanici psů?

Myslíte, že chovnou stanici může mít dnes každý? Tak to jste na velkém omylu. Do kvalitní chovné stanice je potřeba investovat. Co vše je potřeba mít a zařídit?

Před založením chovné stanice

Ze začátku očekávejte velké startovací investice jednak do chráněného názvu, tak i do veterinární péče. Očekávejte také vysoké nároky na to nejkvalitnější krmivo.

Hrubý popis chovné stanice

Českomoravská kynologická unie (ČMKU) určuje a kontroluje podmínky chovu psů. A chovná stanice určitě není obrovský výběh olemovaný desítkami kotců, což je nejčastější představa lidí o chovné stanici. Velká část chovatelů má zvíře i ve svém bytovém prostoru a pouze pokud se jim narodí štěňata, tak pro ně vytvoří kotec.

Uchovnění feny vs. psa

Na začátku chovné stanice potřebujete k uchovnění fenu, nebo psa, kteří mají minimálně 3 doložené generace a navíc k tomu:

  1. Účast na minimálně dvou výstavách, z čehož alespoň jedna musí být mezinárodní, nebo národní s výsledkem VÝBORNÝ, nebo VELMI DOBRÝ.
  2. Bonitace – jedná se o detailní posouzení hlavně standardu vybraného plemene. Hlavně jeho vyrovnanost, povaha, zdraví na základě provedených testů.

Pokud váš pes, nebo fena splní tyto podmínky, pak to znamená, že její(ho) štěňata mohou po narození získat průkaz o původu.

Za jak dlouho je možné pořízení štěňat a jak často?

Pokud máte fenu, musí být při krytí starší 20 měsíců a může mít štěňata pouze jednou za rok.

V případě psa musí být při krytí starší 18 měsíců.

Rozdíl v uchovnění psa a feny

Teoreticky na psa nepotřebujete zakládat chovnou stanici, protože nebudete zapisovat štěňata do PP (to se bude dít na straně fenky, kde je chovná stanice nutností).

Plánujete založení chovné stanice? Přidali byste ještě nějaké další informace, nebo máte nějaké postřehy z procesu založení chovné stanice pro psy? Dejte nám vědět do komentářů.