Rozhovor: Stafordšírský teriér se prostě musí trénovat

Jaké jsou zkušenosti majitelky chovné stanice stafordů, která zároveň provozuje portál puregina.cz? Přinášíme vám krátký rozhovor na toto téma.

Jak byste charakterizovala plemeno Stafordšírský teriér?

Jak byste charakterizovala plemeno Stafordšírský teriér  - Rozhovor: Stafordšírský teriér se prostě musí trénovat

Stafordšírský teriér je psí plemeno s obrovským srdcem. V případě, že má dobré vedení, pak se mezi člověkem a psem vytvoří silné pouto. Nezřídka kdy se stává, že se na procházce klidně postaví mezi mne a cizího člověka. Dělá to proto, aby mne chránil před případným napadením. Je skvělý v tom, že dokáže dobře odhadnout situaci a možné nebezpečí. Patří mezi odvážná psí plemena a je tím taky proslulý.

Pozoruji dlouhodobě, že dokáže rozpoznat dobrého člověka od zlého. Proto nejspíše je tak hodný na děti. Děti nejsou zlé a navíc z nich pravděpodobně cítí slabého člena smečky, o kterého je třeba se postarat. Proto vždy, když přijede nějaká návštěva s malým dítětem, tak se nejprve obává, protože budí respekt. Ale po chvíli si zvyknou a už se tolik nebojí.

Z těchto důvodů mi toto plemeno přirostlo tolik k srdci a již bych si jiného psa nepořídila.

Proč mnozí lidé ho považují za nebezpečné?

Proč mnozí lidé ho považují za nebezpečné  - Rozhovor: Stafordšírský teriér se prostě musí trénovat

Když se na něj podíváte, tak prostě budí na první pohled velký respekt. Má přirozeně velké svalstvo a velkou tlamu s viditelnými zuby. Proto se našemu plotu vyhýbá většina kolemjdoucích opravdu velkým obloukem. Nicméně pro známé je to velký mazel, který by neublížil ani mouše. Naopak přátele chrání.

Docela špatnou pověst stafordům udělali špatní majitelé. Bohužel pokud má pes nezkušeného chovatele, pak může napáchat opravdu hrozné věci, protože ztratí přirozenou schopnost poznat dobré a špatné lidi a může zaútočit nakonec na každého, i na svého chovatele.

Proto je toto plemeno opravdu vhodné pouze pro zkušené chovatele psů, kterým již prošla pod rukama méně náročná plemena na výchovu. Také není vhodný příliš k člověku, který na něj nebude mít čas. Potřebuje opravdu péči, trénink a aktivitu.

Vyžadují i nějaká specifika?

Kromě již zmíněné dobré výchovy asi nikoliv. Možná bych ještě zmínila opravdu kvalitní krmiva, protože toto plemeno potřebuje opravdu dobré zdroj bílkovin, jinak trpí. Rozhodně mu nekupujte nejlevnější granule. Tím ho pouze budete trápit a nakonec stejně skončíte u veterináře a účet bude mnohonásobně vyšší než vaše úspora na krmivu.